09128715750 مشاوره رایگان ساخت تابلو
تابلو لاس وگاسی چیست؟ نوشته شده توسط محمدحسن فخری کمال

تابلو لاس وگاسی

صنعت تبلیغات بویژه تبلیغات محیطی در طول چند دهد گذشته تحولات زیادی در سطح جهان داشته است و کشورهایی مثل آمریکا، آلمان واسپانیا در این تحولات سهم بسزایی داشتند. با پیشرفت فناوری ها و ساخت مواد جدید برای تبلیغات محیطی این حرفه را واقعا در دنیا به یک صنعت تبدیل کرده است. از چراغ های تزئیناتی می توان گفت تا دستگاه های چاپ بنر و ساخت حروف برجسته با سبک مدرن.

بسیاری از این نو آوری ها از یک کشور یا شهر خاصی به دنیای تبلیغات محیطی راه پیدا کرده است. برای مثال حروف چلنیوم را برای اولین بار اسپانیایی ها بودند که ساختند. در این مقاله می خواهیم به موردی این چنینی اشاره کنیم که از نوع حروف برجسته به شمار می آید و نامش، هم نام شهری است که از آنجا آمده یعنی حروف لاس وگاسی و یا به تعبیری تابلو لاس وگاسی.

همان طور که مشخص شد این تابلو از شهر لاس وگاس آمده و اگر عکس ها و تصاویر آن را در فیلم های هالیوودی دیده باشید، آن شهر تابلوهای متفاوتی نسبت به سایر شهر های نه تنها آمریکا بلکه تمام شهر های جهان داشته است.

استفاده از این نوع حروف و تابلو ها در شهر لاس وگاس علت های خاصی داشته است که همین نوع ارائه و نظریه آن باعث شد تبلیغات محیطی و تابلو سازی مفاهیم جدید تری پیدا بکند و یا اگر خیلی صریح به این موضوع بپردازیم این است که فکر و ایده ای نو باعث طراحی و ساخت تابلو لاس وگاسی شد که ریشه در معماری و عصر پست مدرن دارد.

در ادامه بر آن هستیم تا قدری به مفاهیم معماری و عصر پست مدرن بیندازیم و ببینیم که چگون یک فرهنگ و ایدئولوژی می تواند در ظاهر ساختمان هتل ها، فروشگاه ها، شهربازی ها و نهایتا شهرها تأثیر گذار باشد. البته نا گفته نمان که این مسئله صرفا مربوط به تابلو لاس وگاسی نیست بلکه شامل انواع تبلیغات محیطی می تواند باشد و ما فقط بنا به تخصص و کارکردمان به تابلو لاس وگاسی می پردازیم.

پست مدرنیسم به واقع موضوعی است پیچیده، متنوع و در هم تنیده شده بعضی اندیشه ها و آرمان ها است. این نظریات موسوم به پست مدرنیسم در اواخر دهه 1960 در جوامع اروپایی و آمریکایی سر برآورد. پست مدرنیسم در اروپا و آمریکا در دانشگاه ها و مجامع آکادمیک، هنرمندان، معماران، تبلیغات، رسانه های جمعی، مطبوعات و ... گسترش پیدا کرد. واژه و یا عبارت پست مدرن هنوز در دنیا گفتمان های زیادی را از آن موقع در پی داشته است.

برخی بر این معتقدند که پسوند پسا درواقع تداوم جریان و موضوع قبلی است. پست مدرنیسم را ادامه و تداوم مدرنیسم می دانند ولی با مفاهیم اصلاح شده. پست مدرنیسم تأکید بر وجوه محلی یا بومی در برابر قطب بندی جهانی و فردی، عینی و ذهنی پیشی می گیرد و بر همین مبنا است که امور نا متوافق، بی ثباتی، ناپایداری و تضادها تأکید دارد.

در پست مدرنیسم هنر تنها یک تجربه زیبایی شناختی نیست، بلکه روشی است برای شناخت جهان. خصوصیات شاخص هنر پست مدرن تاکید دارد بر کلیشه، تقلید مزاح گونه ای دارد با سبک های مختلف و به نوعی کولاژ است از رنگ های مختلف. هنر در دنیای پست مدرن تعلق به چارچوب خاصی ندارد.

تقریبا از دهه 1960 میلادی بود که در معماری، موضوع پست مدرن به عنوان یک سبک مهم مطرح شد و انتقادی بود به اندیشه های تکنو مدار و منطق گرای معماری مدرن.

از دیدگاه معماران پست مدرن موارد زیر به عنوان عوامل مهم در نظر گرفته می شود:

  1. ویژگی های تاریخی و فرهنگی اشخاصی که از آن استفاده می کنند.
  2. ویژگی های شهری مثل خیابان ها، کوچه ها، بازارها و ...
  3. شرایط اقلیمی و طبیعی آن منطقه مثل رطوبت، سرما و گرما
  4. نوع و نحوه زندگی روزمره اهالی آن ساختمان و یا منطقه در ارتباط با فرم های زیستی که در اکثر آثار پست مدرن دیده می شود که آنان سعی دارند تا از نمادها و نشانه هایی استفاده کنند که در هر شهر یا منطقه بیان کننده نوع کاربری آن بنا باشد.

همانطور که بیان شد بطور کلی معماری پست مدرن با در نظر گرفتن ویژگی های تاریخی، فرهنگی،طبیعی و... منطقه یا شهر، بناها ساخته می شوند. شهر لاس وگاس را پست مدرن ترین شهر آمریکا می دانند چرا که تمام هتل ها، ساختمان ها، مراکز تفریحی و ... بر مبنای مشخصه های فوق ساخته شده اند کا این تحول از دهه 1980 میلادی ایجاد شد.

حال با بیان مطالب فوق می خواهیم این موضوع را بیان کنیم که نوع معماری یک منطقه چگونه مدلی از تابلو های تبلیغاتی محیطی را بوجود آورد.

شهر لاس وگاس در صحرای نوادا قرار دارد وچون این شهر از لحاظ فاصله از شهر های اطراف دور است و شهری تفریحی به حساب می آید، معماران و طراحان آن شهر برای اینکه این شهر از فواصل دور در جاده های منتهی به آن قابل دیدن باشد از تابلو ها و عناصری استفاده کردند که دارای نور و درخشندگی زیادی باشد.

نوعی از تابلو ها را در صنعت تبلیغات بوجود آوردند که معروف است به تابلو لاس وگاسی.

ساختار این نوع تابلو تشکیل شده از حروف برجسته ای است که فلزی هستند و بر روی سطح این حروف از لامپ های مخصوصی استفاده کرده اند که مانند لامپ های تنگستن قدیمی است. آنچه که در مطالب فوق درباره معماری پست مدرن بیان شد، چون این شهر، شهر تبلیغاتی و تفریحی است به همین جهت برای جلب توجه بیشتر و مسحور کردن مخاطبان و بازدید کنندگان از نور پردازی های تیز و بدون فیلتر استفاده کرده اند.

این خاصیت در تابلو لاس وگاسی بسیار مشهود است و نسبت به سایر تابلو های حروف برجسته جلب توجه بیشتری می نماید.

حروف لاس وگاسی از ورق های فلزی آهنی ساخته می شود و رنگ آن نیز معمولا به رنگ رنگ های گرم و از نوع پخت کوره ای است. اگر سطح مقطع این نوع حروف را نگاه کنیم مانند حرف H  انگلیسی است که در طرف روی آن لامپ ها نصب می شوند و در قسمت زیرین و یا پشت آن، پایه های نصب، سیم کشی ها و اتصالات نگه دارنده لامپ ها قرار دارد.

لامپ های حروف لاس وگاسی نوع مخصوصی است که پایه آن به صورت رزوه شده است و از قسمت پشتی با یک مهره پلاستیک بسته می شود. به همین خاطر سیم ها بر روی کار دیده نمی شود. این نوع حروف هم مانند سایر حروف برجسته در تبلیغات محیطی مقاومت در برابر باران است و اینکه به مانند حروف استیل دارای مقاومت فیزیکی بالایی است.

تابلو لاس وگاسی به علت استفاده از لامپ های مخصوص و رنگ کوره ای، قیمت بالاتری نسبت به سایر حروف برجسته دارد که البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که زیبایی و جلب توجه بیشتری هم نسبت به دیگر تابلو ها دارد.

 

  

  • 1398/01/15 ساعت 18
  • 347 بازدیدکننده