09128715750 مشاوره رایگان ساخت تابلو

تبلیغات و بازاریابی (قسمت دوم)

بازاریابی

 

در ادامه مقالات تبلیغات و بازاریابی در این قسمت قصد داریم به بخش دوم یعنی بازاریابی بپردازیم. برای ورود به بخش اول می توانید از اینجا وارد شوید.

فیلیپ کاتلر پدر بازاریابی مدرن در یکی از کتب خود می گوید بازاریابی فرآیندی اجتماعی و مدیریتی است که به وسیله آن افراد و گروه ها از طریق تولید و مبادله کالا با یکدیگر، به امر تامین نیازها و خواسته های خود اقدام می کنند.

 

توسعه آمیخته بازاریابی (Marketing Mix):

بعد از اینکه یک شرکت، راهکار عمومی رقابتی بازاریابی را انتخاب کرد، آماده است تا برنامه ریزی جزئیات آمیخته بازاریابی را شروع کند.

آمیخته بازاریابی مجموعه ای از ابزارهای تاکتیکی بازاریابی کنترلی است که یک شرکت به کار می گیرد تا پاسخ های مورد نظرش را در بازار هدف ایجاد کند. آمیخته بازار یابی در بر دارنده هر آن چیزی است که می تواند با استفاده از آن بر تقاضا و درخواست محصول یا کالای خود تاثیر بگذارد.

ابزارها و امکانات گوناگونی در عرصه وجود دارد که آنها را به چهار دسته معروف به4P  تقسیم کرده اند که عبارتند از:

 

محصول (Product):

محصول به طور کلی به معنای کالا یا خدمات می باشد که یک شرکت یا کارخانه به بازار هدف عرضه می کند. به عبارت دیگر محصول هر آن چیزی است که می تواند برای جلب توجه، استفاده کردن، کسب کردن و یا صرف کردن به بازار عرضه می شود. این محصول می تواند یک خواسته یا نیاز را برآورده کند. محصول می تواند اشیای فیزیکی، خدمات، اشخاص، مکانها، اندیشه ها و ... باشد.

 

قیمت (Price):

قیمت، میزان و مقدار پولی است که مشتریان یا مخاطبان برای بدست آوردن محصول پرداخت می کنند. به عبارت دیگر قیمت ارزشی است که مصرف کنندگان در قبال سود و منافع بدست آمده از داشتن یا مصرف یک کالا یا خدمات پرداخت می کنند.

 

مکان (Place):

آن گروه از فعالیت های شرکت یا موسسه که محصول را در دسترس مشتریان و مصرف کنندگان نهایی (مقصد) قرار می دهد، مکان، نام برده می شود که در آمیخته با بازاریابی است. گاهی این عامل موثر را به نام «توزیع» بیان می کنند.

بعضی از شرکت ها و کارخانه ها شبکه توزیع متعلق به خود را دارند و یا به شرکت ها، موسسات و واحد های تجاری دیگر واگذار می کنند. این واگذاری می تواند به عنوان اعطای نمایندگی آن شرکت یا موسسه باشد.

 

ارتقاء (Promotion):

ارتقاء (ترویج) به فعالیت ها و اموری گفته می شود که برای رساندن و انتقال مزایا و ویژگی های یک محصول به مصرف کنندگان مقصد و ترغیب و جلب توجه آنها به خرید آن محصول صورت می گیرد. بعضی از شرکت ها و یا موسسات مبالغ زیادی را صرف تبلیغات می کنند تا خود شرکت یا موسسه و محصولات آن را به خریداران و مشتریان بالقوه معرفی کنند.

علاوه بر تبلیغات روش های دیگری برای ارتقاء و یا ترویج وجود دارد.

 

یک برنامه ریزی بازاریابی مؤثر، عنصرهای آمیخته بازاریابی را به طوری تنظیم و هماهنگ می کند که رسیدن به هدف های بازاریابی شرکت یا موسسه را تسریع و تسهیل می کند. آمیخته بازار یابی در بردارنده ابزارهای شرکت است که برای بدست آوردن موفقیت های بزرگ و قوی در بازار می شود.

شرکت ها و موسسات موفق آنهایی هستند که در تبلیغات و بازاریابی نیازهای مقرون به صرفه و راحتی بدست آوردن محصول را توسط مشتریان برآورده سازند.

 

آمیخته ارتقاء:

بازاریابی مدرن، قیمت گذاری جذاب، توسعه یک محصول خوب و دسترسی آسان مشتریان به آن را کافی نمی داند. شرکت ها و موسسات باید در صدد ایجاد برقراری ارتباط با مشتریان خود نیز باشند. آنچه را که در اثر این ارتباط به مخاطبان یا مشتریان منتقل می کند نباید به شانس و اقبال واگذارد.

برای ایجاد ارتباط مؤثر (در تبلیغات و بازاریابی) اغلب شرکت ها و موسسات، اغلب دفترهای تبلیغاتی ای را به عنوان تولید کننده آگهی های مؤثر (اثر بخش)، متخصصین ارتقای فروش را به قصد طراحی و برنامه ریزی های رشد دهنده فروش، متخصصان بازاریابی مستقیم را برای گسترش پایگاه های اطلاعاتی و ارتباط و تعامل با مشتریان و مخاطبان بالقوه از طریق تلفن و سایر ابزارها و موسسه های روابط عمومی را برای توسعه و ایجاد تصویر یا تصوری مناسب از شرکت به کار می بندند.

آنان به فروشندگان محصولات خود یاد می دهند که مثلا صمیمی، ترغیب کننده و یا یاری رسان باشند. (که این هم نوعی تبلیغات است.)

برای اکثریت شرکت ها و موسسات سوال اساسی ضروریت برقراری ارتباط با مشتریان نیست، بلکه می خواهند بدانند که این ارتباط از چه طریقی و چگونه برقرار بشود و برای آن به چه میزان باید پول صرف کرد.

یک شرکت یا موسسه پیشرفته و مدرن، نظام ارتباطی پیچیده ای را راهبری می کند. شرکت با واسطه ها با مشتریان خویش ارتباط برقرار می کند. مشتریان هم با یکدیگر ارنباط شفاهی دارند.

.

کل آمیخته ارتباطات بازاریابی شرکت یا موسسه را آمیخته ارتقاء (Promotion mix) می نامند.

این آمیختگی ترکیب مخصوصی از ابزارآلات تبلیغات، فروش، ارتقای فروش و روابط عمومی است که شرکت یا موسسه برای رسیده به اهداف تبلیغات و بازاریابی خود از آنها استفاده می کند.

 

حالا ابزارهای 4 گانه ارتقاء را تعریف می کنیم.

 

تبلیغات (Advertising): هر نوعی از معرفی و ارتقاء غیر شخصی ایده ها، محصولات و یا خدمات که با پرداخت مبلغی (پول) انجام می گیرد و پشتیبان مالی شخصی  دارد.

 

فروش شخصی (Personal Selling): معرفی شفاهی از راه ارتباط کلامی با یک یا چند خریدار احتمالی به منظور فروش محصولات و برقراری ارتباط با مشتری ها.

 

ارتقای فروش (Sales Promotion): محرک های کوتاه مدت برای ترغیب و تشویق به خرید یا فروش یک محصول یا ارائه خدمات.

ارتباط رو در رو (Face to Face): در این گونه از معرفی محصول یا کالا از نوع بسیار نزدیک است و فروشنده و یا معرفی کننده محصول به صورت رو در رو با مشتری در ارتباط است. 

 

پایان قسمت دوم .....

لینک ورودی به صفحه تابلو چلنیوم

لینک ورودی به صفحه تابلو استیل

لینک ورودی به صفحه تابلو فلکسی

لینک ورودی به صفحه تابلو روان

  • 1398/01/15 ساعت 18
  • 371 بازدیدکننده