09128715750 مشاوره رایگان ساخت تابلو

ترکیب یک تصویر و نوشته در طراحی

در این نوشتار مقصودمان این است که شما عزیزان را با یکی از مفاهیم مهم در طراحی آشنا کنیم. این مفهوم و موضوع در خیلی از جاها از جمله نقل قول های الهام بخش در اینستاگرام، صفحات فرود در سایت ها، تبلیغات آنلاین تا بیلبورد های تبلیغاتی، تابلو فلکسی و حتی همین کارت ویزیت های معمولی وجود دارد. تقریبا در تمام طرح هایی که ما می بینیم و هر روز با آنها در جاهای مختلف روبرو می شویم که این موضوع یا مفهوم مشترک را با خود دارند. این مفهوم یا موضوع از اساسی ترین اجزاء تشکیل دهنده طرح های گرافیکی یعنی ترکیب نوشته با تصویر است. شاید فکر کنیم که گنجاندن یک جمله یا عبارت زیبا بر روی یک طرح یا تصویرزیبا کار سهل و آسانی باشد اما نحوه صحیح اجرا و انجام آن بسیار سخت تر از آن چیزی است که شاید به نظر ما برسد. اما به قول معروف معما چو حل گشت، آسان شود. ما در این مقاله قصد داریم شما را با این نکته ها و ترفندها آشنا کرده و آنها را شرح دهیم.  

 

در نظر گرفتن ترکیب بندی

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/1-tb-728x0.png

 چیدمان و جایگیری عنصری به نام متن یا نوشته در ارتباط با تصویر می تواند سبب موفقیت و یا سبب شکست گردد. مثلا اگر اندازه نوشته خیلی کوچک باشد و پس زمینه شلوغ، باعث حواس پرتی مخاطب می شود و نشته که مثلا قرار است شعاری را انتقال دهد، نتواند این هدف را به مقصد که مخاطب باشد، برساند. در واقع بجای اینکه طرح را به خاطره ها بسپارد به مخاطره می کشاند. اما نوشته فقط طرفی از معادله است و نحوه و نوع نمایش تصویر در طراحی هم به همان میزان مهم و مؤثر است. پس باید به هر دوتای آنها اهمیت بدهیم.

 

 

 

ترکیب بندی تصویر

اگر در طراحی های خودتان از عکس هایی که خودتان گرفته اید و یا از منابع دیگر استفاده می کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که فضای مناسب و مشخص شده ای را برای قرار دادن نوشته ها باقی مانده است. یا حتی ممکن است بخواهید عنصر یا المانی را در طراحی قرار بدهید که زیر یا حتی بالای متن قرار بگیرد یا از یک بک گراند شلوغ جدا و متمایز شود. این موضوع برای طراحی تابلو فلکسی یک امر حیاتی محسوب می شود. 

 

برای مثال یک نمونه از موضوع مطرح شده در ذیل این پاراگراف نشان داده شده است که یک طرح روی جلد مجله ای می باشد. این تصویر به صورت عمودی یا پرتره گرفته شده است و در قسمت فوقانی که آسمان قرار دارد و رنگ آن مقداری تیره و یکدست است، فضای خالی زیادی مانده است. در عکس هایی که از طبیعت گرفته می شود، مخصوصا عکس هایی که در آنها آسمان یا دریا وجود دارد این فضاهای خالی بسیار ایجاد می شود.

تصویر شماره 1

ترکیب بندی نهایی در نتیجه ترکیب بندی نوشته و تصویر بوجود می آید. درواقع یک طرح چیزی بیشتر از مجموع اجزا و عناصر خود است.

شما می توانید یک متن یا پیام مؤثر را با فونتی زیبا بر روی یک تصویر زیبا و منحصر به فرد قرار دهید. اما ترکیب درست و بجای این دو می تواند تأثیر نهایی و پیام عمیق طرح و نوشته را منتقل کند.رعایت همین تک نکته می تواند تاثیر بسزایی در بهبود طراحی و زیبایی تابلو فلکسی داشته باشد.

 https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/3-tb-728x0.jpg

 

 

 

 

زمانی که بخواهیم تصویر و نوشته مکمل یکدیگر باشند روش های متعددی وجود دارد که یکی از این روش ها که جزء عالی ترین روشها است، این است که نوشته با تصویر بکار گرفته شده منطبق باشد. مثلا در تصویر زیر می بینیم که چقدر خلاقانه عنوان وب سایت بر روی تصویر محصول تبلیغی ترکیب شده است. حالا این ترکیب بندی در تصاویر زیر عنوان ها ادامه پیدا کرده است و طرح ها را به یک تعادل بسیار مناسب رسانده است.

 

 

 

 

 

یکی از روشهای ترکیب بندی این است که دیدمان را وسیع تر کنیم و فقط صرفا به قرار دادن نوشته روی تصویر یا عکس پس زمینه فکر نکنیم. تصویر زمینه و نوشته ها را می شود به هزاران روش مختلف با هم ترکیب کرد. پس به خلاقیت و قوه تخیل خودتان اجازه بدهید به کار بیفتد. مثلا در طرح پایین نوشته به طور مستقیم با برش دادن به تصاویر به شکل خاص و البته قابل تشخیص، به آنها وصل شده است. گرچه این موضوع نمی تواند ما را در تصویر سازی تابلو فلکسی یاری کند اما به طور قطع یکی از نکاتی است که در طراحی کارت ویزیت و بروشورها و ... باید به آن توجه شود.

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/4-tb-728x0.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در تصویر پایین هم یک روش یا نوع دیگری از برش دادن طراحی شده است که تصویر زمینه از بین حروف نوشته قابل دیدن است.

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/5-tb-728x0.jpg

 

2. ایجاد نقطه تمرکز

یکی از اساسی ترین و مهمترین بخش های ترکیب بندی خوب، داشتن نقطه تمرکز است. نقطه تمرکز به نوعی المان دیداری است که نگاه و توجه را به خود جلب می کند. این نقطه، نقطه شروعی است برای آغاز حرکت نگاه بیننده در طراحی استفاده می شود. در ساختار یک طرح که دارای نوشته و تصویر است، نقطه تمرکز می تواند یکی از آنها باشد. این موضوع بستگی به شما که می خواهید طراحی کنید دارد که قرار است کدام یک از این ها مهمتر باشد. برای اینکار می توانید از طریق اندازه،رنگ ، موقعیت جایگاه آن در تصویر و یا سایر خصوصیات که شاید در طراحی تان دارای اهمیت باشد را برجسته کنید. https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/6-tb-728x0.png

در این طراحی تصویر یک ساحل که مقصدی گردشپری است، یک نقطه تمرکز واضحی در مرکز تصویر بوجود آورده است. این تصویر، تصویر صفحه اصلی یک سایت است که این نوع ایجاد نقطه تمرکز برای یک سایت گردشگری بسیار مناسب است.

در این تصویر طراحی شده یک عکس به صورت تمام صفحه دیده می شود که مقدار روشنایی زیادی نسبت به بخش تیره تر دارد و همچنین بخش تیره وزن    بیشتر تصویر را به خود اختصاص داده است. در این تصویر طراح سایر بخش ها را نخواسته است که ناپدید کند در نتیجه نوشته بر روی تصویر را به رنگ سفید  در آورده است و به واسطه خطوط عمودی بر روی آن تأکید کرده است. حالا به نقطه تمرکز تصویر می رسیم که نوشته ای است در مرکز تصویر بر روی نوشته اصلی که به رنگ آبی است و مخاطب با اولین نگاه به این کلمه بر می خورد.

 

 

 

مثلا در تصویر زیر که این هم تصویری از صفحه اصلی یک وب سایت است، نگاه کنید. می بینید که یک نوشته اصلی که عنوان سایت است با رنگ روشن و اندازه ضخیم نقطه تمرکز ایجاد کرده است. در زیر نوشته، تصویری واقع است که یک فیلتر رنگی شفاف با تم نارنجی روی آن قرار گرفته شده است. این فیلتر باعث شده است که حالت تمرکز عکس زیرین کاسته شود. همانطور که مشاهده می کنید نوشته طوری قرار داده شده است که عکس و نوشته را به صورت لایه بندی درآورده است. این لایه بندی باعث شده است که عکس و نوشته به هم متصل شوند و درواقع یک ترکیب بندی پویا ایجاد گردد.

 

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/7-tb-728x0.png

 

3. دستیابی به تعادل

در این قسمت از مقاله می خواهیم به یکی از مشخص ترین اجزای ترکیب بندی، یعنی تعادل نگاهی بیندازیم. زمانی که یکی از عناصر وزن دیداری یا وزن بصری خیلی بالایی در یک طرح داشته باشد، تمام طرح دچار عدم تعادل می شود. مانند ترازویی که یک کفه آن وزنه بزرگ و سنگین و در طرف دیگر وزنه کوچک و سبکی قرار داشته باشد. مقصود ما صحبت در مورد نقاط تمرکز نیست. چون وزن بصری اکثرا چیزی است که یکی از اجزا را از سایر بخش های طرح جدا می کند. ما می خواهیم از موضوعی بگوییم که در طراحی می تواند تعادل طرح را بهم بزند. اینها می توانند باعث شوند که طراحی ها بسیار شلوغ و یا خیلی درهم دیده شوند و تمام محتوا در یک سمت طرح انباشته گردد. در این گونه موارد طبیعتا مسائلی مثل فضا سازی و همسو سازی عناصر طراحی نیز منتفی و غیر قابل انجام است. همانطور که بیان شد، این مشکلات می توانند باعث از بین رفتن تعادل در طرح شوند. https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/9-tb-728x0.jpg

در طراحی های ساده که فقط شامل تصویر و نوشتار است مانند بعضی از نمونه های جلد کتاب، مجله و یا صفحات وب سایت که در مطالب قبلی بیان کردیم.

تعادل در طراحی از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخورداز است، چون هر چه طراحی ساده و به اصطلاح مینیمال تر باشد هر گونه ضعف در آن بیشتر به چشم می خورد.

در تصویر سمت چپ یک نمونه بسته بندی قرار داده شده است که نام برند آن توسط عکس فنجانی که در قسمت زیرین آن نشان داده شده، متعادل شده است. نوشته عنوان و تصویر نسبت به هم تقریبا اندازه یکسانی دارند و از طریق داشتن یک رنگ مشترک با هم در ارتباط هستند. نکته جالبی که در این تصویر دیده می شود این است که در عکس فنجان ها رنگ تیره وجود دارد و خود این موضوع باعث شده است که درون آن فضایی ایجاد شود که نوشته ای برای معرفی و مشخصات محصول داخل بسته بندی، در آن قرار بگیرد.

 

 

4. انتخاب هوشمندانه تصویر

 

تصاویر و عکس ها در طراحی ها نقش بسیار مهمی دارند. تصاویر مفهوم بالاتری نسبت به یک پس زمینه ساده را منتقل می کنند. تصاویر می توانند باعث ایجاد لحن، هیجان، بافت و ... شوند و هنگامی که این این کیفیت ها با نوشته ها مطابقت داشته باشند و حامی آن باشند پیام و مفهوم طراحی را صریح تر و واضح تر به بیننده منتقل می کنند.

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/11-tb-728x0.jpg

 

 

 

 

در ادامه مطالب یک نمونه ای زیبا از این مفهوم را ارائه می کنیم. تصویر پایین طرح روی جلد یک کتاب است. همانطور که می بینیم در طرح زیر یک عکس به صورت تار شده در پس زمینه قرار گرفته است. بر روی تصویر تار شده عنوان کتاب قرار گرفته شده است که نام آن Disguise به معنی پنهان است. قرار گرفتن نوشته بر روی قسمت چشمان صورت مرد این مفهوم نوشتاری را منتقل می کند. تصویر مات شده که نوعی پنهان کاری محسوب می شود نیز مکمل این نوشته شده است. این ترکیب بندی جذابیت خاصی را برای مخاطب ایجاد می کند که منطبق با محتوای داستان کتاب باشد.

 

 

 

 

 

 

 

5. ایجاد پس زمینه برای نوشته

در مباحث فوق به طور مختصر توضیح دادیم که بوجود آوردن فضا برای نوشته که بتوان راحت آن را دید و راحت خوانده شود، نکته و گامی مهم در طراحی است. برای این کار مهم دو روش عمده وجود دارد.

انتخاب تصویر با فضای خالی

این روش در مبحث اول ترکیب بندی در مطالب فوق مورد بررسی و تأکید قرار گرفت. عکس هایی که فضا های بزرگ خالی دارند مثل آسمان، دریا و یا ... و یا دارای فوکوس نرم یا نقطه کانونی تار هستند، بسیار مناسب هستند. همچنین تصاویری که فضاهایی با حداقل جزئیات برای قرار دادن نوشته فراهم می کنند هم مناسب هستند.تصاویر با جزئیات زیاد و درهم که شلوغ به نظر می آیند، اگر نوشته بر روی آن قرار بگیرد، ممکن است خوانایی نداشته باشد. البته این برای این نوع تصاویر هم در صورت الزام در استفاده راهکارهایی وجود دارد.

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/13-tb-728x0.jpg.

تصویر را ویرایش یا افکتی به آن اضافه کنید

فرض را بر این بگیرید که تصویری ایده آل با مشخصه هایی که می خواهید برای طرح خود پیدا کرده اید، اما تصویر به نوعی است که مناسب برای قرار دادن نوشته نیست. چند روش وجود دارد که می توانید نوشته هایتان را برجسته تر کنید و  بر جزئیات جذاب تصویرتان هم لطمه وارد نشود. در ادامه شما را با چند روش برای انجام این کار آشنا می کنیم.

افزودن یک شکل در پس زمینه

یکی از راه حل های رایج این است که می توان یک شکل به تصویر اضافه کرد که فقط یک بخش از تصویر که نوشته روی آن قرار می گیرد را می پوشاند.

    https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/15-tb-728x0.jpg               

 

افزودن یک لایه رنگی نیمه شفاف

یک لایه نیمه شفاف رنگی به صورت فیلتر که تمام تصویر زمینه را  می پوشاند که جزئیات شاید زیاد تصویر به چشم نیاید و سطحی برای قرار گرفتن متن و نوشته ایجاد می کند که به لحاظ دیداری یکنواختی بیشتری دارد.

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/17-tb-728x0.jpg                                       

 

 

تصویر را روشن تر یا تیره تر کنید

اگر می خواهید عنصر یا المان دیگری را به طراحی خودتان اضافه نکنید، می توانید در بعضی از مواقع عکس خودتان را طوری ویرایش کنید تا متن قرار گرفته روی آن بهتر دیده شود. مثلا برای این کار می توانید به نسبت تیره یا روشن بودن عکستان، آن را تیره تر و یا روشن تر کنید و نوشته یا متن مورد نظرتان را از رنگ مخالف آن استفاده کنید. اگر عکس تیره است از نوشته روشن و یا بالعکس.

 

6. بهبود نمایش با استفاده از رنگ و کنتراست

هنگامی که تصویری را انتخاب می کنید در وحله اول به این فکر می کنید که آیا متنی که قرار است روی آن قرار بگیرد به اندازه کافی بولد یا برجسته خواهد بود؟ خصوصا در بعضی از موارد که از یک شکل بک گراند یا دیگر تکنیک ها برای کمک به این کار استفاده نمی شود. کنتراست و رنگ دو مورد از بهترین سبک های بهبود نمایش هستند.

هماهنگ سازی رنگ ها

برای اینکه یک طرح کاملا منسجم و هماهنگ دیده شود، می توان برای رنگ آمیزی نوشته ها مستقیما از رنگ های موجود در تصویر بهره برد.

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/21-tb-728x0.jpg                       https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/22-tb-728x0.png

 

انتخاب رنگ های متضاد

برای این که طراحی تان ظاهری جذاب و گیرا داشته باشد، می توانید از ترکیب رنگ هایی استفاده کنید که کنتراست بیشتری دارند. مثلا می توانید از رنگ های مکمل یا متضاد که اختلاف آنها بسیار قابل مشاهده است.

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/23-tb-728x0.png                  https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/24-tb-728x0.jpg

 

کنتراست

همانطور که دیدید در تصاویر قبلی با رنگ کنتراست ایجاد شده بود. اما روش های دیگری برای ایجاد کنتراست وجود دارد مثل اندازه، شکل، موقعیت و....

در طراحی کارت پستال که در قسمت زیر آورده شده، همه این تغییرات و کیفیت ها به کار گرفته شده است. رنگ ها و یا عبارت ROAD  با دیگر بخش های تایپو گرافی کنتراست ایجاد کرده است. همه این انتخاب ها و تصمیم ها می تواند جذابیت بصری زیادی را ایجاد کند. این کار ها باعث می شود که نوشته بولد و برجسته به نظر برسد.

https://blog.faradars.org/wp-content/uploads/2018/04/25-tb-728x0.jpg

 

سخن پایانی

گرافیک و طراحی به علوم و فنون خاصی شاید نیاز داشته باشد ولی خلاقیت است می تواند یک طرح را به اثر هنری زیبا تبدیل کند. رنگ ها و عناصر طراحی همیشه وجود دارند ولی یک طراح خوب کسی که بتواند هر کدام از اینها را در جای خودش قرار داهد تا طرح هارمونی و توازن بالایی داشته باشد. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید واقع شود و از آن بتوانید استفاده کنید و طرح های خوبی طراحی کنید و از کار خودتان لذت ببرید. 

 

شما می توانید برای آشنایی با تابلو فلکسی فیس و انواع تابلو فلکسی اینجا را کلیک کنید.

  • 1398/01/15 ساعت 18
  • 346 بازدیدکننده