09128715750 مشاوره رایگان ساخت تابلو
ویژگی های طراحی سه بعدی نوشته شده توسط محمدحسن فخری کمال

طراحی سه بعدی و مدلسازی صنعتی

از دیرباز از قرون بسیار دور انسان ها شروع به ساختن خانه ها و ابزارهای لازم برای زندگی شان می کردند. اگر به آثار باستانی شهر و کشورها نگاهی بیندازیم، از نقوش بر غار ها و تخته سنگ های صخره ای مشهود است که انسان ها همواره برای معماری و ابزار سازی ایده ها و یا نقشه های خود را ترسیم می کردند.

از آثار بجا مانده از تمدن های کهن دانشمندان به مهندسی بودن بعضی از این آثار پی برده اند و در بسیاری از موارد دیده اند که برای تکمیل شدن یک شی مدل های مختلفی از آن ساخته شده که به مرور زمان ایرادات آن گرفته شده و در طی اعصار مختلف ابزار و عدوات زندگی انسان چه در زندگی روزمره در خانه و چه در صنعت های مختلف پیشرفت محسوسی داشته است. روند پیشرفت معماری و ابزار آلات شاید تا دوران رنسانس در اروپا به کندی پیش می رفت و با ورود به عصر مدرن تحول اساسی در زندگی مردم بخصوص زندگی شهری بوجود آمد که همه اینها با صنعتی شدن جوامع انسانی در تمام دنیا میسر شد.

با اختراع ماشین بخار و ساخت کار خانه های صنعتی و تولید لوازم مایحتاج زندگی انسان اعم از لوازم خانه و آشپزخانه تا قطعات دستگاه های نساجی، چاپ و کارخانه های فولاد و فلزات باعث شد تا مهندسین و متخصصین هر رشته ایده های خود را طراحی واجرا کنند. در قبل از آن زمان برای مثال می توان به آثار مهندسی لئوناردو داوینچی در اروپا اشاره کرد و یا آثار و نقشه های مهندسی دانشمندان مسلمان در ایران اشاره کرد.

طرح های ارائه شده توسط مهندسین در دوران مدرن به این گونه بود که از زوایای مختلف آنها را ارائه می کردند تا به یک مدل سه بعدی ساخته شده دست پیدا کنند. مشکلات فراوانی در این عرصه وجود داشت که یکی از آنها ساخت قالب های قطعات بود که در خیلی از موارد بعد از آزمون و خطاهای بسیار که قطعات ساخته می شدند و تمامی عیوب آن برطرف می شد، در مرحله بعد از آن قطعه قالب تهیه می شد.

حال این گونه ارائه طرح فقط برای قطهات صنعتی نبود بلکه در معماری و در صنایع کشتی سازی و ... هم اینگونه بوده است یا اینکه برای نمایش کلی طرحشان، آن را نقاشی می کردند تا تجسمی از منظور و ایده خود را به صورت واقعی تری نشان بدهند. با گذشت زمان و ورود کامپیوتر ها به صنعت باعث شد تا این طرحها دقیق تر انجام بشود و بعد ها با به وجود آمدن نرم افزار های طراحی سه بعدی ارائه طرح ها و مدلسازی های صنعتی براحتی انجام پذیرفت. ارائه طرح ها به صورت طراحی سه بعدی باعث شد تا صنعتگران قبل از اینکه قطعات را در دفعات زیاد بسازند و آزمون و خطا کنند، ابتدا به بررسی آن در زوایای مختلف بپردازند و بعد شروع به ساخت نمایند. صنعت تبلیغات و بازار یابی که در دنیای امروز جایگاه بسزایی دارد و به صورت تخصصی در شاخه های مختلف عرضه و ارائه می گردد، طراحی از پایه های اصلی آن به شمار می آید. به طور مثال طراحی پوستر، بنر، بسته بندی، ست اداری، تیزر های تبلیغاتی، تابلوهای تبلیغاتی (اعم از بیلبورد و تابلو سر دری کارخانه ها، شرکت ها و واحد های تجاری) و ... از انواع طراحی در تبلیغات هستند. بخشی از صنعت تبلیغات مربوط به تبلیغات محیطی می شود که شامل تابلو های سردر واحدهای تجاری، کارخانه ها و شرکت ها ، المان های شهری، بیلبورد های تبلیغاتی و ... می باشد.

در پروسه اجرای یک تابلوی تبلیغاتی مثل تابلو چلنیوم، تابلو استیل و ... طراحی بخش ابتدایی آن است که مشتری می تواند با تایید طرح خود، آن را سفارش دهد. همانطور که در مطالب بالا بیان شد در گذشته به دلیل نبود کامپیوتر و ابزار طراحی سه بعدی، قطعات ساخته می شدند و در مرحله آزمون و خطا قرار می گرفتند که بعدها به لطف نرم افزار های طراحی سه بعدی این مشکلات تا حدود زیادی کاهش یافت. در تابلو سازی و تبلیغات محیطی نیز بعضا این اتفاق می افتد که مشتری بعد از اجرای نهایی تابلو از طرح تابلوی خودش چندان راضی نبوده و به دلیل هزینه های زیادی که صرف کرده است نمیتواند آن را بازسازی کند. در گروه فنی تبلیغاتی ظریف نگار تلاش شده است که در این  بخش از کار مجموعه طرح های ارائه شده را به صورت طراحی سه بعدی در اختیار مشتریان خود قرار دهد که با دید پیش نمایش فوق العاده قوی و واقعی، طرح ارائه شده اصلاح گردد تا بتواند همه مشتریان خود را در این باره راضی نگه دارد.

واحد طراحی گروه فنی تبلیغاتی ظریف نگار علاوه بر ارائه طرح های تابلو های تبلیغاتی قادر است تا در مدلسازی صنعتی به صنعتگران ارائه طرح نماید.

در مطالب فوق برخی از ویژگی ها و مزایای طراحی سه بعدی اشاره شد و قصد داریم تا به طور خلاصه و دقیق به معرفی آنها بپردازیم:

ویژگی های طراحی سه بعدی:

1. ارائه مدل‌های صنعتی بدون در نظر گرفتن اندازه و پیچیدگی های آن

2. هماهنگ سازی مدل‌های سه‌بعدی و طرح‌های دوبعدی

3. بهبود سریع طرحها بواسطه نرم افزارها

4. تولید فزاینده مدلسازی و طراحی سه‌بعدی در محدوده گسترده از جمله تراکم، جرم و اینرسی

مزایای طراحی سه بعدی:

1. طراحی سریع‌تر و دقیق‌تر نسبت به ارائه چند نمای دو بعدی از یک مدل

 2. تجسم بهتر از ارائه ایده

3. بررسی قابلیت ها و معایب مدل قبل از تولید

4. تولید داده اتوماتیک برای مدل‌ها در طراحی سه‌ بعدی برای مدل های ساخته شده که از ابزارهای برنامه‌نویسی و تجهیزات نمونه سازی سریع استفاده می‌کنند.

5. بررسی دقت طراحی به طور مداوم

6. مدلسازی در طراحی سه بعدی باعث می شود تا در هزینه های ساخت مدل ها و قطعات صرفه جویی شود.

با توجه به مسائل ذکر شده طراحی سه بعدی تحول عظیمی در صنعت ایجاد کرده است که مزایا و ویژگی های آن ذکر گردید.

طراحی سه بعدی صرفا معطوف به صنعت و قطعه سازی نیست و در انواع دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی و ساخت انیمیشن به صورت متحرک استفاده می شود که این بخشها دارای جذابیت های خاصی هستند و طرفداران زیادی دارد و هنرمندان هم علاوه بر صنعتگران می توانند ایده ها و تخیلات خودشان را به تصویر بکشند.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با تابلو چلنیوم و تابلو استیل روی عبارت مورد نظر کلیک کنید. همچنین از اینجا وارد صفحه اینستاگرام ظریف نگار شوید.

 

 

 

  • 1398/01/21 ساعت 12
  • 368 بازدیدکننده