09128715750 مشاوره رایگان ساخت تابلو

واحد آموزشی گروه فنی و تبلیغاتی ظریف نگار در این مقاله اصول مهم طراحی گرافیک را جمع آوری کرده و در خدمت شما همراهان گرامی قرار داده است. طراحی تابلو چلنیوم و طراحی تابلو استیل مهارت های زیادی را می طلبند اما پایه ی همه ی طراحی های دنیا گرافیک و علم گرافیک است. تابلو چلنیوم و تابلو استیل نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

ده اصل مهم در طراحی گرافیک

 

طراحی گرافیک یا طراحی تصویری هنری است که بعضی ها به طور خورآموز و یا در دوره های مختلف در دانشگاه ها و یا آموزشگاه های آزاد به سراغ آن می روند. از آن جایی که هر کاری اصولی دارد که با دانستن آنها سرعت پیشرفت انسان بیشتر و نتایج کار هایش بهتر می گردد.

در این مطلب بر آن هستیم که 10 اصل اساسی که در طراحی گرافیکی بسیار مهم است را مطرح کنیم که در نظر داشتن این اصول در طراحی گرافیک بسیار مهم و ضروری است. دقت کنید در طراحی تابلو چلنیوم همه این موارد کاربرد دارند.

نقطه، خط و شکل

این موارد (نقطه، خط و شکل) بدون اینکه ماهیت طراحی در نظر گرفته شود، پایه و اساس هر طرحی می باشند. با این سه مورد است که طراحان می توانند هر چیزی را در یک صفحه خالی خلق کنند. از طرحهای بسیار ساده گرفته تا طرح های پیچیده که همه با ترکیب این سه گزینه و المان ساده بدست می آید.

در هندسه، نقطه از برخورد دو محور y و x بوجود می آید و در طرح های سه بعدی، نقطه از تلاقی سه محور x , y , z بوجود می آید که در نرم افزار های طراحی سه بعدی بسیار مشهود است. ولی نظر ما در باره طراحی در این مقاله، طراحی دو بعدی است.

حالا با اتصال دو نقطه خط بوجود می آید. خط درواقع بی نهایت نقطه را شامل می شود. مثل قرار گرفتن چند توپ یا آجر کنار هم. بعد از ترسیم یک خط اگر نقطه بعدی (نقطه سوم) را قرار بدهیم و به آن خط متصل کنیم و همینطور نقطه و خطوط را اضافه کنیم شکل بوجود می آید. با رسم خطوط چه خط صاف و چه منحنی می توانید هر شکلی را ترسیم کنید. در طراحی تابلو چلنیوم و در نرم افزارهای مختلف این قسمت کاربرد زیادی دارد.

رنگ

نور سفید (نور خورشید) دارای طیف های مختلف است که هر کدام از آنها دارای مشخصه ای مثل طول موج و یا رنگ هستند. رنگی که ما از اجسام می بینیم (مثلا رنگ زرد یک مداد رنگی) برخلاف تصور برخی که فکر می کنند رنگ طیف رنگ زرد جذب شده است و ما آن مداد را به آن را رنگ می بینیم، در واقع آن مداد تمام طیف های رنگی را جذب کرده به غیر از رنگ زرد و آن را منعکس کرده است. به این خاطر ما رنگ آن مداد را زرد می بینیم. چشم انسان در حالت طبیعی می تواند بیشتر از ده میلیون رنگ مختلف از قرمز تا رنگ بنفش را تشخیص دهد که همه ما از سنین نوجوانی می توانیم انواع و شدت آنها را تشخیص دهیم.

رنگ ها به چند صورت دسته بندی می شوند مثل سرد و گرم. که بادیدن این نوع رنگها حس گرم بودن و یا سرد بودن را به مخاطب القا می کند. هر رنگی دارای رنگ مکملی برای خود است. مثلا رنگ مکمل قرمز، سبز است و یا رنگ مکمل آبی، نارنجی است.

رنگها مشخصه های مختلف زیادی دارند و با در نظر گرفتن این ها و موضوع و سبک طرح می توان از آنها استفاده کرد و مفاهیم، حس و ارتباط عمیقی را می توان با آن انتقال داد. تابلو چلنیوم اگر دارای رنگ بندی مناسب نباشد نمی تواند نیازها و خواسته های مشتریان را برآورده کند.

برای کسانی که می خواهند احساسات و مفاهیم عمیقی را به واسطه رنگ ها در طرح انتقال دهند پیشنهاد می کنیم مطالعاتی در زمینه روانشناسی رنگها و اگر در حوزه های تبلیغاتی کار می کنند از روانشناسی رنگها در صنعت و رنگ شناسی صنعتی و تبلیغاتی استفاده کنند.

تایپوگرافی

این موضوع در طراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. البته برای طرح هایی که نوشته و تیتری دارد که کل طرح در محوریت نشان دادن آن است. مثل طرح یک پوستر، طرح روی جلد کتاب و سایر تبلیغات چاپی و بصری از یک برند یا یک شعار.

تایپو گرافی همانطور که گفتیم بسیار مهم و البته دشوار است. چرا که دارای قواعد خاصی است و صرفا تغییر دادن  به اجزا و تغییر شکل یک فونت نیست. تایپوگرافی و نوع نوشتار و قرار گرفتن حروف و کلمات می تواند در جذب و دفع مخاطب تاثیر زیادی داشته باشد.

برای تایپو گرافی خوب لازم است برخی از اصول آن را بدانید و همچنین قدری هم به اصول خطاطی در بعضی از سبکها مطلع باشید. در تابلو چلنیوم نمی شود از فونت ثابت استفاده کرد و در طراحی ها همواره از تایپو گرافی بهره برده می شود.

فضــا

در فضای طرح خود میبایست تعادل برقرار کنید که می توانید از روشهای خلاقانه استفاده کنید. تعادل در فضاها با تقارن در فضا تفاوت دارد و به این معنی نیست که هرچه مثلا در سمت راست طرح وجود دارد در سمت چپ آن هم باید باشد. تعادل و توازن در طراحی مبحث گسترده ای دارد. در موضوع بعدی قدری به تعادل خواهیم پرداخت.

در طراحی عناصر و المان های یک طرح نباید یکجا بهم خیلی فشرده باشد و جای دیگر خیلی از هم باز باشد. یا در حالت کلی المان ها فشرده در کنار هم قرار بگیرند. این فضا علی الخصوص در تابلو چلنیوم اهمییت بسیاری دارد.

ناگفته نماد فشردگی عناصر به سبک طراحی هم مربوط است واگر طراح از طرح های مینیمالیستی استفاده می کند فضای بین عناصر می تواند بیشتر باشد. یا اگر از طرح های ماکسیمالیستی استفاده می کند، اجزاء طرح در هم فشرده هستند.

به طور کلی در ارائه طرح طوری مدیریت داشته باشید که نسبتی مناسب بین فضای منفی و مثبت وجود داشته باشد.

تعادل، ریتم و کنتراست

هماهنگی، تعادل و تضاد موقعی به کار می آید که شما بخواهید چند المان و عنصر ساده را تبدیل به طرحی جالب و جذاب بکنید. تعادل وقتی بوجود می آید که بتوانید از وزن دیداری همه عناصر به درستی استفاده کنید. مثلا  یک دایره سیاه رنگ در پایین و گوشه یک تصویر و یا صفحه می تواند تمام نگاه ها را به خود خیره کند و وزن دیداری تصویر را در آن گوشه متمرکز کند.

نوع روش استفاده برای چیدمان عناصر و المان ها بسیار مهم است و در جای خود با سنگین کردن برخی از عناصر و اجزاء می تواند به شما کمک کند تا کنتراست و ریتم خوبی در طرحتان اجرا و ایجاد کنید و نهایتا چشمان بیننده و مخاطب با کمترین زحمت و به زیبایی بتواند طرح خوب شما را ببینید. چیدمان یک تابلو چلنیوم یکی از سخت ترین کارها در طراحی تابلو چلنیوم است.

مقیاس

مقیاس علاوه بر اینکه کمک می کند تا شما تعادل و تضاد موزونی ایجاد کنید، می توانید در طرح خود سلسله مراتب را در طرح خود پیاده کنید. به طور اصولی تمام المان ها و اجزا در طرح شما از اهمیت همسانی برخوردار نیستند و یکی از اصلی ترین و بهترین متدها برای بیان این مسئله استفاده از اندازه است.

البته نا گفته نماند که این کار بر روی المان ها باید با هدف انجام شود. برای مثال این طور تصور نکنید که لوگوی شما در یک طرح تا جایی که ممکن است باید بزرگ دیده شود بلکه باید فضای اشغال شده توسط آن را هم در نظر بگیرید. این اندازه ها در تابلو چلنیوم از قبل مشخص است و در هنگام نصب تابلو چلنیوم یا از روی نقشه و یا از طریق پلات انجام می گیرد.

مثلا یک صفحه روزنامه را نگاه کنید و ببینید بزرگترین المان در صفحه آن چیست؟

ممکن است تیتر مطلب، بزرگترین مورد در آن صفحه باشد که معمولا کوتاه است. به این علت که تیتر باید در اولین نگاه، شما را جذب خود کند تا با یک نگاه ساده به صفحه متوجه بشوید که آیا برای شما محتوایی به جهت مطالعه و استفاده از آن وجود دارد یا نه.

بعد از تیتر صفحه میان تیتر ها را داریم که اندازه آنها از تیتر اصلی کوچکتر است و اطلاعات مختصری درباره بخش هایی از مقاله ارائه می دهند. در آخر به متن اصلی مقاله بر می خوریم که با کوچترین سایز فونت استاندارد برای مطالب روزنامه نوشته شده است که برای مطالعه یک متن طولانی بسیار مناسب است. در تابلو چلنیوم هایی که اندازه بزرگی دارند و دارای کلمات زیادی هستند این مورد مشهود است.  

چیدمان و شبکه بندی

در نگاه نخست شاید این دو گزینه قابل رویت و دیدن نباشد. اما زمانی که با دقت به یک روزنامه و یا کتاب نگاه کنید، می توانید آن را مشاهده کنید. طرح شما هم باید از طرحی شبکه بندی شده پیروی نماید که نهایتا بتواند به طرح دلخواه و قابل قبول مبدل شود.

و یک نکته اینکه اگر بخواهید یک موقعی طرحی نامنظم طراحی کنید، باید به یاد داشته باشید همان بی نظمی هم دارای نظم باشد. که این مورد را برای تابلو چلنیوم پیشنهاد نمی کنیم.

چیدمان موقعی دارای اهمیت است که شما با متون سر و کار دارید که روش های مختلفی برای این منظور وجود دارد. اما برخی هم برای خودشان سبک و روشی دارند. در حالت کلی متن هایتان باید از سمت راست به چپ و از بالا به پایین خوانده شود ولی بعضی ها ممکن است متن را در سمت چپ یا مرکز قرار دهند که در این سبک ها باید توجه داشت که برای چه کسی و با چه هدفی طراحی می کنید. اگر روشی غیر معمول و استاندارد استفاده می کنید باید در نظر داشته باشید که خواندن مطلب سخت تر می شود.

قاب بندی

این موضوع یکی از قسمت های مهم در عکاسی می باشد که در طراحی گرافیکی نیز باید به آن توجه زیادی داشت. در حالت کلی فرقی ندارد که از یک عکس، یک طرح و یا هر چیز دیگری استفاده می کنید، مهمتر این موضوع است که قاب بندی درست هر چیزی را متفاوت تر جلوه می دهد.

در طراحی سعی کنید نگاه مخاطب مستقیما به جایی برود که شما می خواهید. تصاویر با برش دادن و قاب بندی درست می توانید به عنوان سوژه برجسته نشان داده شود و یا پیام خودتان را به این طریق اصلاح کنید.

مهمترین نکته ای که در این بخش وجود دارد بیان صحیح موضوع به شکل درست است. در ساخت باکس چلنیوم حتما به این موضوع دقت کنید.

بافت ها و الگوها

بافت ها و الگو ها مانند لوازم جانبی می مانند که استفاده از آنها مهم و ضروری است و سعی تان را بکنید تا آنها را به خوبی به طرح خود اضافه کنید تا در نهایت طراحی جذابتری داشته باشید. نسبت به صنف و درخواست مشتری طرح ها را به تابلو چلنیوم خود اضافه کنید. دقت داشته باشید که این موارد در تابلو چلنیوم قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.

استفاده از بافت ها به اندازه قبل مرسوم نیست اما با استفاده از آنها می توانید به طرح خودتان ابعاد تازه ای اضافه کنید و  طرحتان را به نحوی نشان دهید که سه بعدی و قابل لمس دیده بشود.

الگوها تماما به موضوع تکرار می پردازند و اکثر مواقع می توان به نحوی از آن ها استفاده کرد که به عنوان بافت در نظر گرفته شوند. از الگو ها بیشتر به عنوان سبکی برای بوجود آوردن هماهنگی و پویایی به یک طرح تخت استفاده شود و باعث می شود وسعت فضاهای منفی کمتر شود.

مفهوم دیداری

این موضوع یا مفهوم آن ایده ای است که در پس طراحی شما وجود دارد. به عبارت بهتر منظور شما را از طرح و مفاهیم عمیق تری که در پشت تصویر ظاهری وجود دارد را می رساند. این موضوع همان نقطه عطفی است که یک طرح را به بهتر از آن چیزی که از یک سایت دانلود می کنید، تبدیل می کند. همیشه سعی کنید با هدف طراحی کنید و برای ارتباط برقرار کردن در طرح خود، ایده و طرحی داشته باشید. همچنین فونت ها را با دقت و هدفمند انتخاب کنید.

درباره بخش های کوچک و جزئی خود که مفاهیم اساسی را دنبال خواهند کرد، این موضوع را در نظر داشته باشید که مهمترین چیز پیوستگی آن است. همچنین اگر ایده و طرح قوی ای داشته اید از آن دفاع کنید و در اختیار کارفرما و مشتری قرار بدهید یا آن را به آنها بفروشید. در طراحی تابلو چلنیوم همواره این آیتم را جدی بگیرید چرا که ناظر همواره از دیدگاه بصری به تابلو چلنیوم خواهد نگریست.

یک تفکر درست می تواند از یک طرح خوب خارج شود که سالهای زیادی باقی بماند و دیگران از آن بعنوان سبک و الگو بهره ببرند.

مواردی که در بالا شمرده شد از جمله نکاتی است که باید در طراحی تابلو چلنیوم رعایت گردد. تابلو های حروف برجسته و مخصوصا تابلو چلنیوم وابستگی زیادی به یک طرح خوب دارند. شما اگر گرانترین تابلو را هم داشته باشید باید طرح مناسبی برای ارائه آن وجود داشته باشد. در غیر این صورت باید از تابلو چلنیوم صرف نظر کرد.

برای شناخت انواع تابلو چلنیوم اینجا را کلیک کنید. برای تماشای نمونه کارهای تابلو چلنیوم نیز می توانید از این اینجا وارد شوید.

 

  • 1398/01/21 ساعت 12
  • 392 بازدیدکننده