09128715750 مشاوره رایگان ساخت تابلو
 تبلیغات نوین جهانی به چه صورت است؟ نوشته شده توسط محمدحسن فخری کمال

مقاله تبلیغات تهیه شده توسط گروه فنی و تبلیغاتی ظریف نگار

در عصر مدرن امروز، اکثریت ما به نحوی تحت تأثیر شدید تبلیغات و سایر متدهای ترویجی برای اهداف مختلف هستیم. تمامی سازمان ها و نهاد ها چه تجاری و غیر تجاری در تمام کشورهای جهان این مسئله را  آموخته اند كه توانایی برقراري ارتباط اثر بخش و مؤثر با مخاطبان خاص و عام عامل مهم و خیلی حیاتی برای رسیدن به اهداف آن سازمان ها و یا شرکت ها است. تبلیغات و دیگر فرایند های ترویجی برای اشائه فرهنگ ها و اندیشه ها، خدمات، فروش محصولات، تصویر سازی برای شرکت ها، سازمان ها و موسسه ها، اطلاع رسانی درباره مسائل مختلف اجتماعی، ایجاد و یا تغییر ساختار سبک زندگی (فرهنگ سازی مسائل جدید در هر زمان) و بسیاری از موارد دیگر به کار می رود.

در مقابل تبلیغات از سوی سازمان ها، شرکت ها و ... مخاطبان در اکثر موارد راه گریزی از معرض قرار گرفتن در تبلیغ ندارند، چرا که بازاریابان به طور مستمر و همیشگی با استفاده از ابزار های ارتباطی، از تبلیغ های سمعی و بصری گرفته تا فنون بیان و مذاکره در پی جذب مشتری یا مخاطبان زیادی هستند و می خواهند در کنار جذب مخاطب جدید، مشتریان و مخاطبان قدیم خود را هم نگه دارند.

در سده های گذشته تبلیغات خیلی محدود بوده است و معطوف به کیفیت نوع اجناس و یا نهایتا با روش هایی مثل فریاد کشیدن و یا تبلیغ به صورت شهرت در بین مردم بود. بعد ها که تولید کاغذ و صنعت چاپ روی کار آمد و گسترش یافت، بعضا تجار بر روی دیوار ها کاغذهایی می چسباندند. در ادامه رشد صنعت، تبلیغات هم به صورت خاص و تخصصی وارد صنعت شد و بنگاه ها و موسسات تبلیغاتی شروع به کار کردند. کم کم وارد روزنامه ها شد و بعدها هم وارد رسانه های تازه وارد مثل رادیو و تلویزیون شد.

تبلیغات به این علت که صنعت تازه ای بود هر کسی نمی توانست مجری آن باشد به همین خاطر بنگاه های تبلیغاتی امور مربوطه برای شرکت ها، کارخانه ها و موسسات می کردند.

تبلیغات منعکس کننده خصوصیات و ویژگی های فرهنگی و اجتماعی ملل مختلف در جهان است و علاوه بر تاثیری که در افزایش فروش و جذب مخاطب دارد، برای ارزش نهادن به نام تجاری و بهبود جایگاه شرکت یا موسسه در اذهان مردم است.

تبلیغات در حوزه های مختلف تعریف های گوناگونی دارد اما معقول ترین و معروف ترین تعریف آن که از انجمن آمریکایی بازاریابی AMA   بدین تعریف ارائه شده است:

« تبلیغات، هر نوع معرفی و ارتقای غیر شخصی اندیشه ها، کالاها و خدمات است که با پرداخت پول انجام می شود و حامی مالی مشخصی دارد »

با بررسی و تحلیل تعریف شده نکاتی را به دست می آوریم که عبارتند از:

   1. تبلیغ نوعی از ارتباط است که به موسسات و رسانه ایی که مجری این ارتباط هستند پول پرداخت می شود. در غیر صورت پرداخت پول این ارتباط می تواند از روی شهرت و یا استقبال مردم باشد.

   2. تبلیغ یک فعالیت و ارتباط غیر شخصی است که عموماً هیچکس آن را به طور شخصی برقرار نمی کند.

  3. معرفی برای شناساندن و آگاهی دادن محصولات، خدمات و یا برای ترویج اندیشه ها انجام می گیرد.

  4. تبلیغ از طرف شخص یا سازمان شناخته شده و مشخص صورت می گیرد که این موضوع باعث می شود تا تبلیغات سوء از سوی افراد مختلف کاهش یابد. اگر حمایت مالی در تبلیغ نباشد، خریدار بالقوه آگاهی درستی از محصولات و یا خدمات ندارد و نمی داند به سمت کدام شرکت یا موسسه برود.

انواع تبلیغات

 

تبلیغات موضوع مهم و بسیار پیچیده ای است که در نوع خود انواع گوناگونی دارد و بنا به نوع آن تعریف و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تبلیغات نام تجاری (Brand Advertising):

رایج ترین و مشهود ترین نوع تبلیغات، تبلیغات نام تجاری می باشد که تاکید بر بهبود وتوسعه هویت و ایجاد یک تصویر بلند مدت از یک نام تجاری است. این نوع در تلاش است تا یک نام تجاری را بولد یا برجسته نماید.

 

تبلیغات خرده فروشی (Retail Advertising):

این نوع تبلیغات بر شناساندن فروشگاه یا مکان تجاری تمرکز دارد که مشتریان می توانند انواع محصولات را از آنجا خرید یا خدمات معینی را ارائه دهند. تبلیغات خرده فروشی بر روی قیمت محصولات، قابلیت دسترسی، ساعت کار فروشگاه یا مکان آن تأکید دارد.

 

تبلیغات سیاسی (Political Advertising):

سیاست مداران در تمام نقاط جهان برای ترغیب مردم به رأی دادن به آنها در نهادها و یا سازمان های ملی یا بین المللی، از تبلیغات استفاده می کنند. تبلیغات برای سیاستمداران نقش مهمی بر فرایند فعالیت های سیاسی آنان دارد.

 

تبلیغات کتاب راهنما (Directory Advertising):

نوع دیگر تبلیغات کتاب راهنما است که مردم برای دریافت اطلاعات مربوط به خرید محصولات و یا خدمات به آن رجوع می کنند. معمولا این نوع کتابها را کتاب زرد می گویند (که البته شکل های متفاوت دیگری هم دارد) که در ایران زیاد کاربرد ندارد.

 

 

تبلیغات پاسخ مستقیم (Direct-response Advertising):

این نوع را می توان به وسیله هر نوع رسانه تبلیغی انجام داد که پست مستقیم یکی از آنها است، اما پیام با آنچه که در تبلیغات ملی یا خرده فروشی وجود دارد، قدر تفاوت دارد. پیام در ارتباط مستقیم می کوشد تا خرید مستقیم را بر انگیزد. در این حال مصرف کننده می تواند با تلفن یا پست جواب دهد تا کالا یا محصول به طور مستقیم و از راه پستی یا روش های دیگر در دست مصرف کننده قرار بگیرد.

 

تبلیغات پیشه به پیشه (Business To Business Advertising):

این نوع مشتمل بر پیام هایی است که به سوی عمده فروشان، توزیع کنندگان و خرده فروشان، همچنین خریداران صنعتی و اشخاص حرفه ای نظیر حقوق دانان، پزشکان و ... هدایت می شوند. اکثر این نوع تبلیغ ها در نشریات تخصصی چاپ و منتشر می شوند یا در سایت های اختصاصی در فضای مجازی قرار می گیرند.

 

تبلیغات موسسه ای (Institutional Advertising):

پیام های این نوع تبلیغ، بر ایجاد هویت برای شرکت ها یا بدست آوردن افکار عمومی، هماهنگ با دیدگاه شرکت یا موسسه است.

 

تبلیغات خدمات عمومی (Public Services Advertising):

در این نوع تبلیغ هدف انتقال پیغامی به سود یک فرهنگ خوب و پسندیده انسانی مثل حفظ محیط زیست و عدم تخریب آن، حمایت از بیماران سرطانی یا بیماری های خاص و ... است. این نوع تبلیغ به صورت آگهی های رایگان و یا با تخفیف های با درصد بالا بواسطه افراد و شرکت های متخصص تبلیغاتی ساخته و عرضه می گردند.

 

تبلیغات تعاملی (Interactive Advertising):

مصرف کنندگان محصولات که دسترسی به اینترنت داشته باشند می توانند از این نوع تبلیغ بهره مند شوند. مثلا می توانند برخی از آگهی ها که برای معرفی یک محصول در صفحات وب گذاشته شده است را پاسخ دهد، یا در صورت داشتن دسترسی، آن را گسترش دهد و یا اصلاح نماید. با این نوع تبلیغ هم مصرف کننده و هم تولید کننده و یا خدمات دهنده می تواند در موضوع و محصول تبلیغ شده تعامل داشته باشند.

 

انواعی از تبلیغات معرفی شدند که قسمت گسترده ای از صنعت تبلیغات را سهیم هستند. اما ممکن است انواع دیگری هم باشند و یا در آینده بوجود بیایند که شاید بتوان آنها را در این فهرست افزود.

گروه فنی و تبلیغاتی ظریف نگار امیدوار است این مقالات راه گشای اوضاع اقتصادی نامناسب این روزهای ایرانیان باشد.

پایان قسمت اول ...

  • 1398/01/21 ساعت 12
  • 308 بازدیدکننده