09128715750 مشاوره رایگان ساخت تابلو
تابلو سازی در ایران نوشته شده توسط محمدحسن فخری کمال

تابلو سازی

به ندرت ممکن است وارد فروشگاه، دفتر و یا یک واحد تجاری شویم و نام آن را در سر درب و در قسمت ورودی مشاهده نکنیم. برند و نام یک فروشگاه در حقیقت هویت یک فروشگاه است. هر چیزی را با نامش صدا می زنند و هر کسی را با چهره اش به یاد می آورند. اگر نام خوب همراه با چهره ی خوب باشد، ماندگاری آن نیز در ذهن ما بیشتر خواهد بود. ممکن است نام کسی را فراموش کنیم اما چهره اش را نه! ممکن است نام فروشگاهی را از یاد ببریم اما دیزاین و دکوراسیون را نه! در واقع آنچه که ذهن ما را به خود معطوف می کند دیدن زیبایی است. زیبایی و قشنگی جذابیت دارد. هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان.

هیچ چیز در دنیا اتفاقی نیست. زیبایی هم اتفاقی نیست و خود به خود خلق نمی شود. در پس هر چیز جذابی هنری به کار گرفته شده است. یکی از مشاغلی که به شدت به هنر وابسته است هنر تابلو سازی است. تبلیغ از واژه بلغ است. هم خانواده ابلاغ! به معنای رساندن پیام. ما با تبلیغ پیام خود را به دیگران می رسانیم. با این محتوا که من در فروشگاه خود مشغول چه کسب و کاری هستم. تابلو سازی یک هنر تبلیغی است. تابلو همان فریمی است که مشتری شما از فروشگاه شما به یاد دارد. اگر شما دارای یک تابلو کهنه و فرسوده باشید، اما در داخل فروشگاه خود بهترین امکانات و محصولات را فراهم کنید شما را با همان تابلو سر درب کهنه به یاد خواهند آورد. تابلوی شما افکار شما را در معرض دید مشتریان قرار می دهد. برند، محصول، درجه کیفی و ... همه و همه در تابلوی شما خلاصه شده است. صاحب و مالک هر فروشگاه تعیین می کند که مشتریان او را چگونه نگاه کنند و چگونه نسبت به آن فکر کنند. تابلو سازی امروز تنها یک رشته و یک صنف برای کسب درآمد نیست. بلکه تابلو سازی امروز یک علم است که روانشناسی، جامعه شناسی، خوشنویسی و ... را با خود تلفیق کرده است. هدف ما از نصب یک تابلو تنها معرفی نیست. این کار را با مقوا و کاغذ هم می شود انجام رساند. هر فروشگاهی می خواهد علاوه بر معرفی صحیح و اصولی خود نگاه بیشتری را به خود جلب کند. در هنر تابلو سازی، در صورتی که علم و تجربه در یکجا جمع نشود، نتیجه معکوس خواهد بود. در تمامی مشاغل هنری باید این دو عامل در کنار هنر به یکدیگر ملحق شوند تا نتیجه مثبتی را به بار بگذارند.

تابلو سازی در کشورهای پیشرفته چگونه است؟

دنیا در کشورهای پیشرفته با دنیای کشورهای جهان سوم کاملا متفاوت است. در آمریکا و اروپا هر چیزی را با علم و اصول آن می سازند. احساسات نقش زیادی در ساخت یک اثر ندارند. گرچه خلاق هستند اما امن خلاقیت را از مدار علم و تجربه به دست می آورند. در کشورهای پیشرفته تابلو سازی به معنای واقعی کلمه یک علم است. در دانشگاه تدریس می شود و یکی از زیر مجموعه های علم تبلیغات است. در ایران ما هر کس خلاقیت داشته باشد و ذوق هنری خود را به کار بگیرد می تواند یک اثر هنری خلق کند. اما اگر کسی ذوق نداشته باشد چگونه می تواند در خود بوجود بیاورد؟ تفاوت علم در دنیای پیشرفته و کشورهای جهان سوم در همین است. آنان خلاقیت را در کنار علم دارند و ما ...

تابلو سازی آنان وابستگی زیادی به علم شیمی دارد. استفاده از مواد پلیمری، فلزات و آلیاژهای مختلف تنها بخشی از علوم لازم برای اشتغال در حرفه تابلو سازی است. به کارگیری متریال های مختلف به این جهت است که با هزینه کمتر بهره وری بیشتری به دست آید. تابلو سازی علاوه بر علوم یاد شده به هنر هم احتیاج دارد. این کار نیز با استفاده از نرم افزارهای مختلف انجام می شود. فتوشاپ، کورل دراو، ایلاستریتور و ... همان خلاقیتی هستند که به وسیله علم بوجود آمده اند و هنر را زیر مجموعه علم قرار داده اند.

نگاه به اکوسیستم و شرایط آب و هوایی هر منطقه در تابلو سازی بسیار مهم است. استفاده از برخی متریال ها در منطقه ای شاید مثمر ثمر نباشد اما ممکن است همان متریال و همان تابلو در منطقه ای دیگر بهترین پیشنهاد باشد. معیارهای ساخت تابلو بسیار زیاد هستند و در صورت تجمیع با یکدیگر می توانند یک محصول با کیفیت را برای ما به ارمغان بیاورند.

چه کسانی در تابلو سازی موفق تر هستند؟

در تابلو سازی همانگونه که بیان شد تلفیق علم و هنر بسیار اهمیت دارد و شاخصه اصلی برای ورود به این صنف داشتن این دو فاکتور اساسی است. تابلو سازی می تواند موفق باشد که به علم خط و خوشنویسی آشنا باشد. همزمان گرافیست خوبی باشد و در عین حال با متریال های مختلف آشنایی داشته باشد. از سلایق مردم که مدام در حال تغییر هستند آگاه باشد و بتواند با توجه به علم روانشناسی، جذابیت را به تابلوی خود هدیه کند. اگر تابلو سازی این خصوصیات را داشته باشد در این زمینه موفق تر از بقیه خواهد بود. البته باید اذعان کنیم که داشتن همه این علوم در یک شخص شاید میسر نباشد. اما اگر کار گروهی و تیمی انجام شود می توان نقاط ضعف را پوشش داد و به نقاط قوت تبدیل کرد. در یک تیم فوتبال همه بازیکنان دریبل زن نیستند و همه نمی توانند گلزن باشند. دروازه بان نه گلزنی بلد است و نه دریبل زنی! اما در آن تیم یک نقش بسیار حیاتی دارد و همه ی تیم به عملکرد او وابسته هستند. در تیم ورک تابلو سازی نیز باید نقش ها مشخص باشد و محصولی که به دست مردم می رسد در نهایت کیفیت باشد.

چه تابلویی را از تابلو سازی مطالبه کنیم؟

تصور رایج در کشور ما این است که هر چه پول بیشتری هزینه شود می توان محصول بهتری داشت. ضرب المثلی در بین ما رایج شده است که: "هر چقدر پول بدی همانقدر آش میخوری" بله شاید این جمله در آشخوری صحیح باشد، اما در تابلو سازی به این صورت نیست. پارامترهای تعیین یک تابلوی خوب برای یک فروشگاه بسیار زیاد هستند و هزینه، یکی از این پارامترهاست. متاسفانه دیده شده است که یک تابلو سازی با اغوای یک متقاضی تابلو، یک تابلو گران قیمت برای فروشگاه ساخته است. این تابلو علیرغم قیمت بالا اما کارایی چندانی ندارد و نمی تواند معرف و مبلغ خوبی برای اجناس فروشگاه باشد. شما برای اینکه از بین صدها تابلوی تبلیغات محیطی، یکی از آنان را انتخاب کنید باید با هزینه ها و کارکردهای آنان آشنا باشید و این پروسه نیز بسیار زمانبر است و عملا نشدنی. آنچه که به شما پیشنهاد می شود این است که از تابلو سازی که با آن کار می کنید چند تابلوی مطلوب برای فروشگاه خود را مطالبه کنید. سپس با استفاده از مشاوره آنان یکی را انتخاب کنید. تابلو سازی که با آن کار می کنید، به خوبی می داند نمایشگر دیجیتال در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب نمی تواند گزینه مطلوبی باشد. تابلو چلنیوم برای فروشگاهی که به صورت اجاره احداث شده است، پیشنهاد جالبی نیست و ... شاید برخی از تابلوها بسیار گرانتر از دیگر گزینه ها باشند اما به هیچ عنوان کارکرد مطلوبی برای ما نخواهند داشت.

برای مطالعه در زمینه تابلو چلنیوم و تابلو استیل روی عبارت مورد نظر کلیک کنید.

 

 

  • 1398/01/21 ساعت 12
  • 439 بازدیدکننده